NIEMIECKIE EKSPERYMENTALNE

 

Pokrowiec eksperymentalny na hełm wz.56 „Amöbentarn”. Niestety nie został przyjęty do użytku.

 

fot. Olaf Thiele

 

Pokrowiec jak wyżej ale na hełm wz.59. Pokrowiec dwustronny. Z jednej zielony ( na wiosnę), z drugiej brązowy dla jesieni. Niestety nie było przetestowanego specjalnego pokrowca na zimę.

 

fot. Olaf Thiele

 

Hełm eksperymentalny oddziałów powietrzno-desantowych. Wzorowany na hełmie drugowojennym M38, a wyposażanym przez firmę Römer, która specjalizuje się w produkcji kasków motocyklowych. Wyposażenie składa się z zespołu obręczy metalowych umocowanych wokół ronda sześcioma nitami. Zastosowano również nowy typ podpinki.

 

    

 

 

 

W 1970 roku, w związku z sygnałami dotyczącymi konieczności modyfikacji użytkowanych hełmów, firma Römer przedstawiła eksperymentalną wkładkę noszącą nazwę T 3. Zamontowano ją i przetestowano w 250 sztukach Stahlhelm 1A1. W tym samym czasie były testowane, również w ilości 250 sztuk, „I. 60 modifiziert” zaproponowane przez Schubertha (Baer II, str. 100-101).

 

Wkładka T3 zbudowana była ze skórzanego czerepu podobnego do Römerowskiej FJ 60, połączonego ze skórzanym zawieszeniem - zamocowanym we wnętrzu czerepu stalowego na czterech pionowych, stałych uchwytach. Taki sposób zamocowania nie wymagał stosowania narzędzi w razie konieczności wymiany wkładki T3. Testowano przynajmniej trzy warianty T 3, między innymi składające się z trzech skórzanych poduszek obejmujących większą cześć głowy (jedna w strefie czołowej, dwie z tyłu). W T3 zastosowano typowe rozwiązanie regulacji głębokości za pomocą sznurowadła. Podpinka zbliżona była konstrukcyjnie do zastosowanej przez Schubertha w M61 LL. T 3 nie przeszła jednak prób i do użytku zatwierdzono „I. 60 modifiziert” (I. 81).

 

    

 

Olaf Thiele

 

 

 

Hełm eksperymentalny stalowo-aramidowy. Produkowany był przez Schubertha. Testowany był około 1987 roku.

 

   

fot. Olaf Thiele

 

Wzór identyczny jak powyższy ale po próbach balistycznych. Niektóre pociski nadal tkwią pomiędzy powłoką stalowa a aramidową. Bardzo dobry hełm ale nie tak dobry jak czysty kevlar B826., który ostatecznie został przyjęty na wyposażenie (17 warstw kevlaru).

 

 

    

fot. Olaf Thiele