LWH (Lightweight Helmet)

 

Jest hełmem kevlarowym i został opracowany specjalnie dla Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (USMC) w zastępstwie za używany do tej pory PASGT. Czerep hełmu LWH jest prawie identyczny jak PASGT bardzo trudny do odróżnienia na pierwszy rzut oka, główna różnica jest brak śrub mocujących podpinkę na wysokości uszu, inne zastosowanie fasunku i podpinki oraz jest o 6 uncji lżejszy przy lepszych właściwościach balistycznych (zastosowana nowa technologia łączenia kevlaru).  Poprawiono w ten sposób o 6% odłamkoodporność jak i możliwość zatrzymania pocisku kalibru 9mm. Testy laboratoryjne wykazały też 40-procentową poprawę ochrony przy uderzeniach, co oznacza także lepszą trwałość. Średnia waga hełmu LWH to 1,46 kg w porównaniu do 1,66 kg hełmu PASGT.  Hełmy te zaprojektowane w roku 2000 i po wielu testach weszły do służby w roku 2004 i zastąpiono nimi wszystkie PASGT do roku 2009. W pierwszych wersjach do roku 2006 zastosowano tez inny (wygodniejszy) fasunek niż używany w PASGT, natomiast po roku 2006 zamiast fasunku mocowany jest w hełmie LWH system poduszek (jedna większa w szczycie czerepu i i 6 mniejszych po bokach). Jednakże starych fasunków nie wycofano i oba rodzaje wyposażenia wewnętrznego występują równocześnie.

 

LWH z różnej perspektywy (na zdjęciu 4 namalowany szablonem rozmiar M – nie spotkałem na żadnym innym egzemplarzu oprócz mojego.

 

   

 

 

 

 

Fasunek składa się z obręczy parcianej przymocowanej do hełmu 6 śrubami (4 z nich służą jednocześnie do mocowania podpinki (chinstrap), do obręczy przyszyte są cztery paski w kształcie litery X do których przymocowana jest nylonowa siatka, tworząca rodzaj czapki, z możliwością niewielkiej regulacji). Do obręczy głównej przymocowuje się za pomocą rzepów potnik ze skóry bydlęcej koloru czarnego. Zawieszenie hełmu LWH jest czteropunktowe, z taśmy parcianej w połączeniu ze skórą koloru czarnego, regulowane, z nakarczkiem wykonanym również ze skóry, na którym tłoczone jest logo Marines tzw. EGA, oraz z zamszowym (wymiennym) podbródkiem od strony brody. Po roku 2006 podpinka pozostała bez zmian (ostatnich wersjach produkowana jest w kolorze Coyote Brown), natomiast system pasków z czerepem z siatki zastąpiono poduszkami takimi jak w hełmie MICH. Zmiana ta spowodowana była testami które wykazały lepszy system amortyzacji poduszek w stosunku do zawieszenia paskowego, jak i opinia żołnierzy..

 

Oznaczenie rozmiaru oraz naklejka (metka) z kontaktem, nr serii, rozmiarem.

Rozmiary hełmu LWH są identyczne jak PASGT.

 

 

 

Jakiś numer na lewej stronie przy nauszniku od środka (nie udało mi się ustalić co to – pewnie nr partii?)

 

 

Znaczek EGA tłoczony na nakarczku fasunku.

 

    

 

 

Hełm LWH malowany jest na kolor ciemno zielony lakierem matowym antyodblaskowym typu salamndra, bądź w ostatnich wersjach na kolor piaskowy.  Używany jest do niego dwustronny pokrowiec maskujący w kamuflażu Marpat Woodland / Marpat Desert z oczkami do mocowania gałązek lub innego naturalnego kamuflażu. Hełm ten ma tez możliwość jak większość współczesnych hełmów montażu wszelkiego rodzaju urządzeń noktowizyjnych.

 

LWH w pokrowcu maskującym (dwustronnym).

 

    

 

Metka z nr kontraktu tłoczona na pokrowcu maskującym wraz z rozmiarem pokrowca.

 

 

Tłoczone EGA USMC na pokrowcu maskującym

 

    

 

Wykorzystanie dodatkowych „bajerów” montowanych na hełmie.

 

    

 

Sprzęt najczęściej zakładany na LWH – Gogle ESS noktowizyjne, blaszka NVG wraz z naciągiem, żuraw do montażu noktowizora, gogle straps, cat eye, znacznik IR.

 

 

Sposób mocowania znacznika IR na hełmie.

 

 

Wyposażenie wewnętrzne z zastosowaniem poduszek ( zdjęcie nie jest moje, zapożyczone z serwisu:  www.i67.serving.com)

 

 

 

Obecnie (stan na rok 2011) trwają prace nad przejściem Korpusu Marines na nowy rodzaj hełmu jakim jest ECH (Enhanced Combat Helmet). Hełm ten wykonany ma być z bardzo wysokiej jakości włókien polietylenu (UHMWPE). Ma on mieć o 35% lepsze właściwości ochronne. Obecnie program zastąpienia hełmów LWH jest w fazie rozwoju i testowania. Docelowo Korpus USMC ma zakupić 38.500 sztuk nowych hełmów ECH po pomyślnym przejściu testów. Z wyglądu hełm ten będzie identyczny jak używany do tej pory przez armie USA hełm ACH MICH.

 

 

Materiał i zdjęcia Piotr Kococik -" Kicu"