ANGIELSKI wz.MkI BRODIE

 

 Hełm o bardzo płytkim czerepie, otoczonym lekko pochylonym rondem. Obrzeże hełmu jest bez nakładki zabezpieczającej. Struktura hełmu lekko pofałdowana.

Przed podjęciem decyzji o opracowaniu własnego modelu testowano w 1., 2. oraz 3.Armii 495 hełmów francuskich wz.15, jednak zostały one odrzucone jako mało skuteczne oraz skomplikowane w produkcji. Okazało się, że kształt Brodie'go znacznie lepiej chronił głowę oraz ramiona żołnierza przebywającego w okopie.

Hełm opracowano (sierpień 1915r) pod kierownictwem inżyniera Johna Leopolda Brodie’go, a inspiracją dla formy były średniowieczne kapaliny. Na wyposażenie żołnierzy wszedł w październiku 1915r, początkowo w ilości 50szt na batalion. Do marca 1916 r. wyprodukowano około 270 tys. hełmów, , z czego 140 tys. skierowano do Francji, a resztę na inne obszary działań wojennych. W październiku 1915 r. osiągnięto produkcję 850 sztuk dziennie.

 

        

 

 

Jest to hełm o płytkim czerepie, otoczonym lekko pochylonym rondem. Wymiary hełmu: szerokość 29cm, długość30,5cm. Czerepy sygnowane były (np. na tylnym daszku) kodem producenta oraz numerem partii produkcyjnej. Poniższa sygnatura „HS” – Hadfield Ltd z Sheffield

 

 

Oglądając hełm zauważyć można, że początki tłoczenia hełmów w Wielkiej Brytanii nie były łatwe – czerep ma „pofalowaną” strukturę, nierówne daszki, „załamania” blachy.

 

    

 

Hełmy pokrywano lakierem koloru jasnozielonego ("apple green"). Często stosowano farbę kamuflażową (okopową, z domieszką piasku) - widoczna jest ona na poniższym zdjęciu (pod warstwą farby wtórnej).

 

 

 

Wyposażenie wewnętrzne składa się ze skórzanej obręczy, która jest ponacinana, zaś w powstałe w ten sposób otworki włożono kawałki gumowych rureczek, które pełnią rolę amortyzatorów oraz izolatorów. Do niej doszyty jest płat dermy, wycięty w sześć listków, wiązanych w szczycie sznurowadłem. Do skórzanej obręczy jest także doszyty (z drugiej strony) materiał, wypełniony ściśliwym materiałem (?). Jest on przynitowany do czerepu, mocując w ten sposób wyposażenie wewnętrzne.

 

 

 

Podpinka skórzana, dwuczęściowa, zapinana na klamerkę z bolce. Zawieszki podpinki przynitowane do daszków bocznych.

 Są one mniejszych rozmiarów niż zastosowane w MkI. Wynikało to z innej budowy samej podpinki.