ANGIELSKI wz.RAC MkII

 

Hełm brytyjski RAC MkII jest hełmem średniogłębokim, o czerepie identycznym jak hełm spadochronowy AtMkII oraz motocyklowy DRMkI. Ma kształt półkuli, której boki są delikatnie przywiedzione do wewnątrz, przez co dzwon jest wydłużony na osi „tył-przód”. Obrzeże zabezpieczone jest zawalcowaną nakładką. W odróżnieniu od innych modeli hełmów brytyjskich, bardzo bogato sygnowanych, czerepy tej rodziny nie posiadają żadnych znaków producenta.

 

        

 

RAC MkII - Royal Armoured Corps MkII

 

Wyposażanie wewnętrzne wykonane jest z paska dermy wyciętego w pięć „listków”, która przyszyta jest do fibrowej obręczy i izolowana od niej paskiem gumy, obszytej materiałem. Do obręczy przymocowane są dwa fibrowe pałąki, krzyżujące się w szczycie. W tym miejscu zamontowany jest specjalny zatrzask, który blokuje się na wycięciu bolca, zanitowanego w szczycie czerepu.

 

       

 

Na zatrzasku wytłoczony jest napis „LIFT THE DOT”. Aby zdemontować wyposażenie wewnętrzne wystarczy pociągnąć za języczek przy zatrzasku. 

 

   

 

Każdy z fibrowych pałąków, a także obręcz, sygnowany jest przez producenta swoim kodem, rozmiarem oraz rokiem produkcji, podobnie jak na poniższym przykładzie – „7 CCL III 1953”

 

    

 

Na gumowych izolujących koreczkach znajduje się numer patentowy.

 

 

Podpinka w formie elastycznej taśmy parcianej regulowanej za pomocą klamerki bez bolca, przymocowanej do zawieszki podpinki. (fotka 7 i 8) Czasami na podpince widoczne są pieczęcie z danymi producenta oraz rokiem produkcji.

 

   

 

Hełmy malowane były farbą zieloną o różnych odcieniach i chropowatej teksturze. Czasami na hełmy zakładano siatki maskujące.