BUŁGARSKI wz.15

 

Bułgarzy używali także, oprócz innych rodzajów hełmów, hełmów typu francuskiego. Pisząc o nich mamy na myśli głównie hełmy francuskie wz.15, włoskie wz.15 oraz wz.16. Były one kierowane głównie do oddziałów obrony cywilnej.

 

 

         

fot. Czarek

Najczęściej spotkać można egzemplarze przemalowane oraz ze zmodernizowanym wyposażeniem wewnętrzym i podpinką. Przeróbek dokonywano w Narodowej Fabryce Broni w Sofii (następnie w Kazanlaku). Producent sygnował swoje wyroby owalną pieczęcią (z literami "DVF" w cyrylicy od Darjavna Voenno Fabrika) na wyposażeniu wewnętrznym.

 

    

 

Hełmy malowano na różne odcienie zieleni. Czasami spotkać można egzemplarze z naniesioną tarczą w barwach narodowych (jak na egzemplarzu powyżej).

Poniżej widoczny hełm jasnozielony (najprawdopodobniej stalowy czerep to hełm francuski wz.23, wczesny wariant).

 

               

 

Bułgarskie wyposażenie wewnętrzne, identyczne ja te, zamontowane w hełmie wz.36, mocowane było do czerepu za pomocą najczęściej trzech nitów, których charakterystyczne, widoczne na zewnątrz duże łby pozwalają na pierwszy rzut oka zidentyfikować hełm.

         

Stosowano skórzaną, dwudzielną podpinkę z klamerką z bolcem, z hełmu wz.36.

 

 

Serbski Adrian wz. 15 (ślad po odznace bardzo widoczny) zdobyty przez Bułgarów, zmodyfikowany na potrzeby OC i ozdobiony napisem "P W CH Z" (czyli "Protiwowazduszna i Chimiczeska zasztita").

fot. Sulla