FIŃSKI wz.17/18

 

Hełm wz.17 (zwany popularnie „rosyjsko-fińskim” lub „Sohlberg”) kształtem czerepu zbliżony jest do hełmu francuskiego wz.15. Jest jednak tłoczony z jednego kawałka blachy. Posiada wyraźnie wyprofilowany daszek i nakarczek. Obrzeża hełmu są obcinane, bez zawalcowania. W szczycie znajduje się okrągły otwór, który od zewnątrz jest przykryty, przynitowanym, charakterystycznym kominkiem o różnych profilach. Na zewnątrz widoczne są nity mocujące wkładkę oraz podpinkę. Czerep tłoczony był w jednym rozmiarze. Produkowane były w Helsinkach w fabrykach „Sohlberg” oraz „Holmberg”, początkowo dla armii rosyjskiej, a po zakończeniu IWŚ na potrzeby Finlandii.

 

       

fot. Czarek

 

 

Na poniższych zdjęciach prezentowany jest przykład zaadoptowanej, na potrzeby własne, zdobyczy wojennej – hełm wz.17 z resztkami austriackiego wyposażenia wewnętrznego (niektórzy twierdzą, ze to czeska przeróbka). Oryginalne otwory zanitowano i nawiercono cztery na nowe nity. Dwa z nich mocują obręcz typu austriackiego (z hełmu wz.17), do której doszyte były skórzane płaty wkładki, natomiast dwa boczne - zawieszki podpinki (także identyczne jak w hełmie austriackim wz.17).

 

        

 

Charakterystyczny kominek oraz mocowanie podpinki.

 

  

 

Wyposażenie wewnętrzne początkowo było identyczne jak we francuskim hełmie wz.15. Następnie, dla armii rosyjskiej, produkowano wersję bardzo uproszczoną w formie „czapki”, wykonanej z materiału, ściąganej w szczycie sznurkiem. Ostateczny wariant wykonany był z trzech skórzanych, trójkątnych płatów, doszytych do skórzanej obręczy.

 

 

Podpinka w formie wąskiego skórzanego paska, którego długość regulowana była za pomocą klamerki bez bolca.

 

 

Hełmy produkowane dla armii rosyjskiej najczęściej pokrywane były lakierem koloru jasnobrązowego. Hełmy używane w armii fińskiej malowane były na zielono, natomiast egzemplarze przekazane OC najczęściej na czarno (przykład poniżej)..

 

         

 

Łódź z koroną wpisana w okrąg - oznaka fińskiej OC.