HISZPANSKI wz.26

 

Hełm o głębokim czerepie oraz wyraźnie wyprofilowanym nakarczku. Rant obcinany. Dookoła znajduje się siedem mosiężnych nitów do mocowania wyposażenia wewnętrznego. Z przodu znajduje się klamerka do zamocowania orzełka.

 

       

 

Wyposażenie wewnętrzne składa się z trzech płatów skóry (każdy wycięty w dwa „listki” z otworami na sznurowadło), do których doszyte są duże kawałki grubego filcu, pełniącego funkcję izolacyjną. Całość przyszyta jest do wąskiej skórzanej obręczy, która przymocowana jest do czerepu za pomocą siedmiu mosiężnych nitów.

 

   

 

Podpinka w postaci wąskich skórzanych pasków zapinanych na stalową klamerkę z bolcem. Jej mosiężne zawieszki mocowane są do czerepu za pomocą nitów, które jednocześnie przytrzymują wyposażenie wewnętrzne. Początkowo nity te posiadały otwór.

 

 

    

 

Na czole czerepu znajduje się klamerka, za którą zakładano „wąs” oznaki. Na poniższej fotografii widać orła noszonego po „epoce frankistowskiej”.

 

       

 

Hełmy pokrywano lakierem koloru zielonego o różnych odcieniach (od khaki, poprzez zielony, aż do „prawie-piaskowego”). Hełmy używane w lotnictwie malowano na niebiesko, nanosząc oznakę lotnictwa w okolicy bocznego nitu.