HOLENDERSKI wz.27 

 

Hełm holenderski wz.27  jest hełmem średniogłębokim, z wyprofilowanym nakarczkiem. Obrzeże jest podwinięte i zawalcowane pod spód (choć sporadycznie spotkać można krawędź obciętą, bez zawalcowania). W nakarczku, tuż nad rantem, znajduje się podłużny otwór służący do mocowania hełmu do plecaka za pomocą troka (na poniższym egzemplarzu, spod wierzchniej farby przebija wyraźnie cyfra „25” – gdyby ktoś wiedział co oznacza, proszę o kontakt) . Różni się od wz.34 mniejszą krzywizną przejścia daszka w nakarczek.

Poniższy hełm był używany po przemalowaniu przez Policję.

 

   

 

Otwór do troczenia hełmu z umieszczona nad nim cyfrą 25.

 

 

Widoczna różnica w krzywiźnie rantu, u góry wz.34 - u dołu wz.27.

 

 

Wyposażenie wewnętrzne hełmu bojowego występuje w postaci trzech płatów skóry, każdy wycięty w dwa listki z otworami na sznurowadło, które przyszyte są do skórzanej obręczy, przymocowanej do czerepu za pomocą siedmiu nitów. Każdy ze skórzanych płatów izolowany jest od czerepu dużym, grubym kawałkiem filcu, także doszytym do skórzanej obręczy. Do niej również, z tyłu, przyszyto skórzany nakarczek, regulowany za pomocą paska wyposażonego w klamerkę z bolcem (często jest to element, którego brakuje w poszczególnych egzemplarzach). Już w czasie działań wojennych część egzemplarzy wyposażono w wyposażenie wewnętrzne typu niemieckiego wz.31 (tzw. hełm wz.38-42).

 

       

 

 

Podpinka, której zawieszki przymocowane są do czerepu za pomocą nitów, wykonana jest ze skórzanego paska, którego długość regulowana jest za pomocą klamerki z bolcem (jednak w tej materii panuje ogromna różnorodność, co widać na przykład na poniższych fotografiach).

 

       

 

Sygnatura wewnątrz czerepu.