Wśród wielu typów hełmów zauważyć możemy kilka modeli internacjonalistycznych oraz ponadczasowych. Wpływ na to miało kilka czynników, do których zaliczyć należy historię, politykę, ekonomię, czy dostępność.  Bez wątpienia do ścisłej czołówki wśród nich należą dwa modele: szeroko rozumiany francuski Adrian oraz brytyjski „talerz”. Charakterystyczny kształt "Adriana" towarzyszył żołnierzom od 1915r. do ok. lat 60-tych. Podobnie jak "talerze", spotkać można go było w Europie, Azji, Australii oraz w Afryce. Tak duża popularność może dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę oferowaną niską ochronę głowy użytkownika w zestawieniu z innymi modelami.  Swój renesans przeżywał w czasie IWŚ, by podupaść podczas kolejnej wojny.

Myśląc "Adrian" musimy pamiętać o tym, że nazwa ta powinna być zarezerwowana jedynie dla jednego modelu - wz.15. Jeśli mówimy "Adrian" o innych modelach to powinniśmy to robić jedynie przez wzgląd na podobieństwo późniejszych wzorów.

Poniżej staramy się przedstawić różnice poszczególnych modeli, wskazując 2-3 charakterystyczne detale, które pozwolą na szybką identyfikację. Nie będziemy kłaść nacisku na budowę wyposażenia wewnętrznego, czy też podpinki, gdyż te elementy w hełmach tego typu były bardzo do siebie podobne, chyba że umożliwi to hełm zidentyfikować.

To, co tak naprawdę odróżniania jednego "Adriana" od drugiego, to w przeważającej większości barwa oraz oznaka, więc temu ostatniemu także poświęcimy sporo miejsca.

 

Poniższa tabelka ma dwa główne zadania: 
- umożliwić szybką identyfikację, aby w innym miejscu można było uzyskać dokładniejsze informacje; 
- przedstawić Wam problem – nie ma cienia szansy, aby zmieścić tutaj wszystkie odmiany tego hełmu, więc  jeśli położycie na półce „Adriana”, musicie mieć świadomość, że to nie koniec przygody z tym hełmem. To zaledwie jego początek :) 

 

Piotrek

 

 

 

 

państwo

czerep

 

 

 

francuski wz.15, Adrian

Hełm produkcji Franck&Siraudin

 

francuski wz.26

 

belgijski wz.20

 

 

 belgijski wz.26/31

 

 

 

 tajlandzki

 

włoski wz.15

 

 

 

 

włoski wz.16

 

 

 

 Bułgarski wz.23 wz.15