IZRAELSKI wz.MkII

 

W zasadzie używając określenia "MKII izraelskie" mamy na myśli całą rodzinę MkII, do której zaliczyć możemy wiele modeli hełmów: MkI* oraz MkII brytyjskie, kanadyjskie, południowoafrykańskie, amerykańskie M1917... 

Poniżej widoczne hełmy produkcji RPA

 

         

 

          

fot. Militariat

Hełmy zaadoptowane przez Izrael łatwo rozpoznać - są przemalowane z zewnątrz na biało (najczęściej wnętrze pozostawione jest w kolorze oryginalnym). Bardzo często właśnie na tym kończyła się adaptacja hełmu.  Z biegiem czasu jednak hełm, a zwłaszcza wyposażenie wewnętrzne, ulegało zużyciu. W związku z tym do hełmów montowano nowe. Panowała w tym zakresie niemal zupełna dowolność. Nie powinny zatem dziwić czerepy produkcji RPA z brytyjskim wyposażeniem wewnętrznym i vice versa. 

Spotkać można jednak niekiedy egzemplarze z innym rodzajem wkładki, najprawdopodobniej produkcji izraelskiej.

 

    

 

Wzorowane ono było na rozwiązaniu brytyjskim z hełmu MkI*. Różnice są w zasadzie kosmetyczne: fibrowy stelaż wykonany jest z czerwonego materiału, owalny amortyzator nie jest oklejony dermą, a do wykonania potnika użyto nieco innego materiału, którego końce nie są ze sobą zszyte. Brak sygnatur producenta.

 

    

 

Całość przymocowana jest do czerepu na stałe, za pomocą stalowego nitu (podobnie jak w brytyjskim MkI).

 

    

 

Często w hełmach izraelskich znaleźć można fragmenty tamtejszych gazet, czy jako większe fragmenty, czy też jako strzępy przyklejone do wyposażenia wewnętrznego. Wydaje się, że ma to związek ze sposobem magazynowania hełmów - poszczególne egzemplarze były najprawdopodobniej nimi przekładane.

 

 

Z gwiazdą Dawida.

 

         

fot. Sulla