KANADYJSKI wz.M1

 

Historia hełmu M1 w armii kanadyjskiej sięga okresu Drugiej Wojny Światowej. Pomimo, że w tym okresie użyto go tylko epizodycznie - jednak warto o tym wspomnieć. W 1943 roku, Kanadyjczycy zamówili w Stanach Zjednoczonych partię 200.000 hełmów M1. Część z nich znalazła się na głowach kanadyjskich żołnierzy w trakcie inwazji w sierpniu 1943 roku na wyspę Kiska, w archipelagu Aleutów (zdjęcie poniżej), a część przywieziono do Europy w 1944 roku, jako wyposażenie niektórych oddziałów kanadyjskiej 3 Dywizji Piechoty. Reszta posiadanych hełmów (około 60.000 w/g danych z końca lat czterdziestych) została zmagazynowana jako rezerwa - sporadycznie "odkurzana" w latach późniejszych, głównie ze stalowych czerepów - używanych jako uzupełnienie przydziałowych wkładów ze znakami UN na misjach ONZ. 

 

 

Zdjęcie dokumentalne : Library and Archives Canada (Canada's National Collection, Photo no. 177681).

 

Hełm M1,  jako regulaminowe nakrycie głowy w polu, wprowadzono dopiero w roku 1960. Zamówiono nowe hełmy jak i wykorzystano istniejącą jeszcze rezerwę, w postaci wspomnianych zapasów magazynowych. Hełmy podlegały w trakcie eksploatacji analogicznym modyfikacjom jak amerykańskie. Stosowano pokrowce produkcji amerykańskiej : wersję potocznie nazywaną "Mitchell" i od 1976 roku pokrowiec w kamuflażu "woodland". Hełmy M1 (zarówno w odmianie spadochronowej jak i dla piechoty) używane były do roku 1987.

 

Na zdjęciach poniżej : Czerep stalowy hełmu M1 wyprodukowany przez firmę R. J. Stampings Company z Quebecu (realizującą też kontrakty amerykańskie) na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Zwraca uwagę nakładka na obwodzie czerepu ze stali nierdzewnej (łączona z tyłu). Wkład z laminowanego nylonu nieustalonego producenta, z wymiennymi pasami nośnymi. Nadruk wewnątrz czerepu wkładu jest przesunięty ku jego tyłowi oraz wykonany niechlujnie (Liner, Helmet Ground Troop's Type I i prawie nieczytelne numery kontraktów, przypuszczalnie na rok 1983); w szczytowej części czerepu odciśnięte są cechy w postaci równoramiennego krzyżyka oraz kombinacji literowo cyfrowej US 77 65 znajdującej się między jego ramionami. Na poziomym pasie nośnym informacja - Suspension Assembly For Liner Ground Troop's Helmet bez kontraktu i nazwy producenta. Nakarczek z przyciętymi taśmami z napisem Neckband Helmet Liner i nieczytelnym kontraktem. Potnik produkcji amerykańskiej posiadający nadruki z obu stron pasa bawełnianego (!) : Head Band Helmet Liner , kontrakty (na 1978 rok) oraz nazwę producenta (Steinberg Bros Inc.).

 

 

       

 

       

 

   

 

 

       

 

Hełm użytkowany przez żołnierza z kanadyjskiego kontyngentu wchodzącego w skład UNEF 1 (United Nations Emergency Force 1) - misji buforowej ONZ (w latach 1956-67) w Egipcie. Przemalowany z zewnątrz czerep stalowy produkcji zakładów McCorda z końca 1942 roku (seria 363C). Wkład z oznaczeniami w postaci kalkomanii UN - wyrób z 1953 roku, sygnowany Westinghouse/CAPAC.