NIEMIECKI wz.56

 

Pierwszym hełmem używanym przez Bundeswehrę był klon amerykańskiego M1. Oficjalnie nazwany “Stahlhelm”, zaś wkład (wzoru amerykańskiego) - “Helm”. Skompletowany hełm (czerep stalowy z wkładem) nazywano “zweiteiliger Stahlhelm” (dwuczęściowym hełmem stalowym, znanym w środowisku kolekcjonerskim jako “M56”).

 

         

 

    

 

Pierwsze partie w liczbie 187 868 sztuk wyprodukowano w latach 1956 – 1958 w zakładach Linnemann & Schnetzer (w Ahlen) i F. W. Quist (Esslingen). Niestety, ze względu na restrykcyjne przepisy aliantów dotyczące produkcji stali, powyższy hełm nie spełniał w pełni wymagań nowotworzonej Bundeswehry. Ten dwuczęściowy hełm niemiecki był prawie dokładną kopią amerykańskiego M1. Niewykluczone, że pierwotnie, uruchomiono jego produkcję z myślą o sprzedaży amerykańskim żołnierzom jednostek okupacyjnych (w Niemczech). W tym okresie użytkowano również oryginalne hełmy M1, pochodzące z czasów II WŚ, których egzemplarze (ze stałymi zawiesiami podpinek) są w kolekcji Olafa Thiele.

 

Ludwig Baer w swojej książce, na stronach 47-48, wymienia następujących producentów wkładów (“Helme”): 

 

Schuberth Helme (z Brunszwiku [Braunschweig]), 

H. Römer (Neu-Ulm), 

Bebrit Preßstoffwerke (Bebra),  

Maury & Co (Offenbach), 

Preßwerk Schwaben (Laichingen) and H. Römmler (Großumstadt).

 

Christian Großklaus zapamiętał z rozmów prowadzonych na temat tego modelu niemieckiego hełmu, iż Harrie Strijbosch zwracał uwagę na różnice w wymiarach nakładek montowanych na krawędziach oryginalnych hełmów M1 i ich niemieckich klonów. Te ostatnie posiadały nakładki węższe (11 mm w stosunku do amerykańskich, mających szerokość około 15 mm), z wyjątkiem wyrobów firmy Linnemann &Schnetzer. Nakładki w hełmach tego producenta miały szerokość zbliżoną do amerykańskiego pierwowzoru. Na szczęście, hełmy te były wyraźnie sygnowane Literami L & S na nakładce.

 

Mam (nie ja a Olaf Thiele) sygnowany wyrób Quista z amerykańskim wkładem CAPACa, lecz bardziej interesującym jest brak sygnowań na posiadanych przeze mnie czerepach M56, wyposażonych we wkłady wyprodukowane przez Schubertha. Roger Lucy zwrócił mi uwagę, iż Baer odnotował, że Schuberth produkował tylko wkłady, a nie czerepy stalowe. Spowodowało to trochę zamieszania, gdyż posiadam belgijski M51 sygnowany na nakładce SW 1 / 72. Christian Großklaus dodaje, że może to być czerep stalowy, który został tylko zregenerowany (wyremontowany) przez Schubertha i definitywnie odrzuca wersję o możliwości produkcji czerepów stalowych przez SW. Oprócz Schubertha, również Vereinigte Deutsche Nickelwerke ze Schwerte produkowało

klony M1 na eksport, na przykład jako M53 dla Holandii. Na pewno nie jest to Linnemann & Schnetzer jak i Quist.

 

Olaf Thiele

 

Wersja reprezentacyjna.

 

         

 

Wewnątrz czerepu znajdują się stempel oraz sygnatury producenta.

 

    

 

         

 

 

Amerykański fibrowy wkład spadochronowy do hełmu M 1. Producent Westnghouse Company. Przerobiony na użytek Bundeshwery. Odcięte dodatkowe paski podpinki typu Y . 0raz zdemontowane uchwyty drugiej podpinki. Zamontowana nowa niemiecka podpinka. Wymieniony nowy  potnik, oraz przemalowany na ciemno zielony kolor.

 

          

kolekcji inter_box.