NIEMIECKI wz.59

 

W późniejszym okresie Bundeswehra zamówiła nowe hełmy i produkcję pierwszych 27 500 sztuk zlecono Eskilstuna Stalpressnings AB ze Szwecji (ze szwedzkiej stali). Nazwano je "Stahlhelm Modell 1A1", i miały one postać jednoczęściowego hełmu ("einteiliger Helm") z zamontowaną skórzaną wkładką. Nieco później hełmy M1A1 zaczęto wytwarzać już Niemczech, z poprawionej jakościowo stali (dostarczanej przez Deutsche Edelstahlwerke z Krefeld). Czerepy stalowe tłoczono w VDN (potem także przez L & S i Quista). W 1959 roku zostały one wyposażone w "Innenausstattung FJ 60" (wkładkę FJ 60).

Proponuję, by hełm ten nazywać M59. Tą pierwszą wersję wkładki, przypominającą późniejszy wzór austriacki opracowano w firmie Römer z Neu-Ulm. Mocowano ją za pomocą 4 nitów, w dolnej części czerepu stalowego (dwa z przodu, dwa na tyle; Baer II, str. 64).

 

         

 

Christian Großklaus twierdzi, że wkładki tego typu z otworami w skórzanych “językach” zostały wykonane przez Schubertha, zaś pozbawione otworów przez Römera.

 

Olaf Thiele

 

         

 

 

 

Kolejna modyfikacja. Nity mocujące fasunek i podpinkę zostały zaślepione. Nawiercono kolejne trzy otwory do zamocowania podpinki typu "Y". Fasunek mocowany jest na śrubę w szczycie czerepu.

 

       

 

Pokrowiec maskujący.

 

 

Część hełmów sprzedano do Iranu i po przemalowaniu na kolor piaskowy użyte były w wojnie przeciwko Irakowi w latach 80-tych.