RADZIECKI wz.40/II

 

Hełm radziecki wz.40 w swoim kształcie jest identyczny jak hełm wz.39 (wz.40/I). Inne jest jednak jego wyposażenie wewnętrzne - za pomocą ilości nitów je mocujących można szybko z zewnątrz rozróżnić oba modele.

Hełm głęboki o wyraźnie wyprofilowanych nausznikach i małym daszku oraz lekko odgiętym na zewnątrz obrzeżu. Wyposażenie wewnętrzne mocowane jest za pomocą sześciu nitów – wersja „sześcionitowa”. Na nakarczku od wewnątrz znajduje się wytłoczony numer (np. 1-1854 ). gdzie pierwsza cyfra oznacza rozmiar czerepu ("1" "2" "3") Wewnątrz liczne znaki odbioru oraz znaki producenta w formie pieczątek. Na daszku od wewnątrz często wytłoczony jest znak gwiazdy (hełmy produkcji wojennej). Spotkać można jednak także czerepy sygnowane gwiazdą, na których są pieczęcie z powojenną datą produkcji - prawdopodobnie korzystano z czerepów wyprodukowanych wcześniej.  W produkcji powojennej znak ten jest coraz bardziej niekształtny.

 

       

 

       

 

Wyposażenie wewnętrzne składa się z trzech płatów dermy, których końce wycięte są w dwa „listki” i zaszyte, w celu przewleczenia sznurowadła. Do dermy doszyte są kieszonki wykonane z materiału, w które wkładano ściśliwy materiał, dopasowując w ten sposób rozmiar wkładki do rozmiaru głowy. Całość przymocowana jest do metalowej blaszki, za pomocą małych „wąsów” w niej wyciętych. Przytrzymują one jednocześnie drugą blaszkę, a między nimi znajduje się izolacja w postaci paska grubego materiału.

Derma najczęściej występuje w kolorze czarnym, choć spotkać można także inne jej kolory (np. brązowy). Deseń na dermie także może być różny.

 

   

 

Odmiana z brązowym fasunkiem.

 

   

 

Podpinka parciana składa się z dwóch części. Na końcu jednej z nich, z parcianą szlufką, zaszyta jest klamerka bez bolca, przez którą przewlekano drugą część podpinki. Początkowo podpinki mocowane były do zawieszki za pomocą nitu z podkładką, natomiast następnie były przyszywane. W zależności od okresu produkcji zauważyć można także różnice w kolorze materiału – te z początku produkcji są koloru „kawy z mlekiem”, natomiast późniejsze są zielone.

   

Hełm wz.40II produkcja wojenna 1942 rok. Przód hełmu trafiony pociskiem, który nie przebił czerepu, powodując jedynie wgłębienie. Hełm był najprawdopodobniej używany nadal o czym mogą świadczyć przemalowania. Wnętrze hełmu z charakterystycznym II wojennym oszczędnościowym wyposażeniem.

        

Z kolekcji inter_box

Wojenna oszczędnościowa podpinka uszyta ze złożonego materiału mundurowego. Nity mocujące podpinkę rozginane z podkładkami. Przymocowane odwrotnie. Fasunek wykonany z dermy w charakterystyczny dla II wojennych hełmów wzór w trójkątne figury geometryczne. Na nakarczku  słabo widoczna pieczęć odbioru z rokiem produkcji 1942 oraz wytłoczony numer serii 1-4274.

    

 

Hełm radziecki wz. 40 sześcionitowy rozmiar 1. Produkcja wojenna 1944 r. Oryginalny lakier i wyposażenie wewnętrzne. Sygnatury odbioru słabo widoczne. Wewnątrz z tyłu hełmu wytłoczony rozmiar i numer serii. Na daszku pięcioramienna gwiazda. Fasunek z miękkiej ceraty w charakterystyczny wzór w trójkątnie figury geometryczne. Podpinka wojenna oszczędnościowa. Wąska i krótka, z nie barwionej bawełny w kolorze naturalnym. Mocowana za pomocą rozginanych nitów z podkładkami. Sprzączka bez bolca- przesówna. W drugiej części podpinki nie zamontowano metalowej skówki.

    

Z kolekcji inter_box

    

Kolejny wzór „ceraty”.

 

Hełm radziecki wz. 40 wczesnej serii produkcyjnej. Rozmiar 1. Sygnatura z datą 1940 rok. Hełm kształtem przypomina hełmy wz. 40 trzy nitowe. Wewnątrz z tyłu hełmu wytłoczony rozmiar i numer serii. Na daszku gwiazda pięcioramienna. Sygnatury odbioru słabo widoczne. Fasunek z miękkiej ceraty. Podpinka wąska w kolorze oliwkowym, mocowana za pomocą rozginanych nitów. Metalowa klamerka podpinki i skówka malowane w kolorze zielonym.

    

Z kolekcji inter_box

 

Charakterystyczny nit we wczesnej podpince.

 

       

 

 

 

 

Hełm radziecki wz. 40 II znaleziony na przyczółku Warecko - Magnuszewskim w miejscowości Grabnowola nie opodal Studzianek Pancernych. Na pozycjach 35 Dywizji Strzelców Gwardii. 8 Armii Gwardii 1 Frontu Białoruskiego. Pochodzący z bitwy pancernej pod Studziankami stoczonej w dniach 9-16 sierpnia 1944 roku.

 

Z kolekcji inter_box

 

Hełm radziecki wz. 40 II znaleziony na przyczółku Warecko - Magnuszewskim w miejscowości Selwanówka nie opodal Studzianek Pancernych. Należący najprawdopodobniej do poległego radzieckiego żołnierza 47 Dywizji Strzelców Gwardii. 8 Armii Gwardii. 1 Frontu Białoruskiego. Pochodzący z bitwy pancernej pod Studziankami stoczonej w dniach 9-16 sierpnia 1944 roku. Na szczycie hełmu pęknięcia od trafienia odłamkiem.

 

Z kolekcji inter_box

 

Rok produkcji 1949. Hełm przemalowany i naniesiona oryginalna pięcioramienna czerwona gwiazda. Wyposażenie identyczne jak w hełmach drugowojennych.

 

    

Z kolekcji inter_box

 

 

Odmianą tego hełmu jest wersja z trzypunktowym mocowaniem podpinki typu "Y", wzorowanym na wschodnioniemieckim hełmie wz.56. Zastosowanie takiej podpinki może się kojarzyć z wykorzystaniem tych hełmów w wojskach spadochronowych jednak zostały użyte tylko przez piechotę.

 

.       

 

Hełm radziecki wz. 40. Rozm. 2 średni. Czerep wczesnej produkcji. Hełm w całości przemalowany. Pod spodem oryginalny oliwkowo - zielony kolor. Sygnatury i oznaczenia producenta zamalowane. Pokryty ciemno zielonym kamuflażem. Wymieniony fasunek oraz podpinka na skórzaną typu Y.

 

         

Z kolekcji inter_box

 

 

Sygnatury na daszku.

 

   

 

Liczne znaki wewnątrz hełmów.

 

 

Hełmy malowane były lakierem koloru zielonego o znacznych różnicach odcieni. Sporadycznie na czole czerepu malowano czerwoną gwiazdę.

 

W malowaniu Żandarmerii Wojskowej...

 

         

fot. Czarek

 

... oraz Regulacji Ruchu.

 

    

fot. Czarek

 

fot. Militariat

 

Hełm radziecki wz.40 używany we Flocie Czarnomorskiej.

 

fot. bronislaw36

 

Radziecki hełm wz.40 używany w piechocie morskiej.

 

    

fot. bronislaw36

 

fot. bronislaw36

 

Hełm radziecki wz. 40 II wczesnej produkcji 1948 rok ? Sygnatura częściowo zamalowana. Fasunek identyczny jak w hełmach II wojennych.  Hełm Kilkakrotnie przemalowany. Ostatni kamuflaż twz. „ Błoto ” Oznaczenie wewnątrz hełmu PC Poта сапёрob /Rota sapierska/ Czyli kompania saperów. Z tyłu wewnątrz hełmu na nakarczku liczba 35 oznacza kolejny numer żołnierza w kompani. Liczba 3 - domalowana ręcznie, natomiast 5 od szablonu. Zewnątrz hełmu z lewej strony numer 13. Oznaczenie danej jednostki np.  batalionu. Na podpince hełmu inicjały i nazwiska byłych użytkowników hełmu.

 

 

    

 

         

Z kolekcji inter_box

 

Hełm radziecki wz. 40 II wczesnej produkcji. ATP - /Auto Transportnaja Rota/ Pochodzi z jednostki lotniczej w Kalinowie obw. Lwowski. /lotnisko dla helikopterów/ Hełm był przygotowany dla jednostki która miała być wysłana z misją wojskową ONZ do Afryki. Ale z jakiś przyczyn do tego nie doszło. Świadczy o tym malowanie w kolorze błękitnym, nałożonym na zielony kamuflaż. Natomiast czwarta farba to biały zimowy kamuflaż. Wewnątrz hełmu oznaczenia malowane od szablonu w białą farbą.

 

ATP - /Auto Transportnaja Rota/ Jednostka Transportowa.

10 - Batalion

3 BЭ - Trzeci wzwod (pluton) Aerodromnej Roty (lotnisko)

         

Z kolekcji inter_box

 

 

Hełm radziecki wz. 40 II wczesnej produkcji. Oznaczenie АЭР - аэродромная рота. Jednostka Ochrony Lotniska. Hełm używany był na lotnisku wojskowym w Czerlanach obw. Lwowski. Świadczą o tym oznaczenia i używana specyficzna druga farba, która na innych lotniskach nie była stosowana.

 

         

Z kolekcji inter_box

 

 

 Hełm radziecki wz. 40 /II wyprodukowany w 1956 roku w Stalingradzkiej Fabryce Traktorów. Sygnatura CT 1956. Rozmiar 2. Uwagę zwraca mało spotykany brązowy kolor ceraty fasunku. Oraz liczne stemple odbioru. 

 

         

Z kolekcji inter_box.

         

 

    

 

 

 

 

Hełm radziecki wz. 40 II. Rozmiar 1 mały. Wyprodukowany w 1957 roku w Stalingradzkiej Fabryce Traktorów. Podpinka zszywana. Pomalowany na kolor błękitny. Przeznaczony na misje pokojowe ONZ. Pod spodem i w miejscu obić lakieru widoczny biały zimowy kamuflaż.

 

    

Z kolekcji inter_box.

 

Hełm radziecki wz. 40 II. Rozmiar 1 mały. Wyprodukowany w 1948 roku w Leningradzkich Zakładach Metalurgicznych. Podpinka nitowana. Hełm jest identyczny jak II wojenny odpowiednik. Pomalowany na kolor piaskowo - zielony. Pod spodem oryginalny lakier.

 

    

Z kolekcji inter_box

 

ELEMENTY WYPOSAŻENIA WEWNĘTRZNEGO

Z KOLEKCJI INTER_BOX

 

    

 

 

 

    

 

 

   

 

    

 

Po zakończeniu IIWŚ hełm sowiecki wz.40 stał się „natchnieniem” dla twórców nowych modeli hełmów w państwach, które dostały się pod radziecką strefę wpływów (polski wz.50, węgierski wz.50, czechosłowacki wz.52). W kształcie hełmu francuskiego wz.78 także dopatrzyć można się korzeni ze Wschodu.