SZWEDZKI wz.21/16

Hełm o średnio głębokim czerepie i mocno odchylonym na zewnątrz rondzie, z mocno wyprofilowanym daszkiem i nakarczkiem.  Zwieńczony jest małym, wytłoczonym grzebykiem. Obrzeża zabezpieczone zawalcowaną metalową nakładką. Na nakładce od spodu wytłaczany jest numer (rozmiar hełmu 66, 69 lub 72). Z przodu przytwierdzona jest metalowa tarcza z wytłoczonymi trzema koronami. Z boków nad nitami podpinki mogą być umieszczone kalkomanie (niebieska tarcza z trzema żółtymi koronami). Sporadycznie spotkać można egzemplarze, które wewnątrz czerepu mają pieczątki jednostek wojskowych. 

 

        

 

Rozmiar wybity na nakładce.

 

 

Wyposażenie wewnętrzne składa się z trzech skórzanych płatów (każdy wycięty w dwa „listki” z otworami na sznurowadło), które przyszyte są grubą nicią do metalowej obręczy. Do nich doszyte są niebieskie materiałowe kieszonki, w które wkładane były poduszeczki ze ściśliwym materiałem i dzięki temu regulowano obwód. Całość związana była sznureczkiem przeciągniętym przez metalową obręcz oraz kieszonki. Obręcz, z charakterystycznym przetłoczeniem, mocowana jest do czerepu za pomocą trzech rozginanych nitów. Bardzo rzadko na skórzanych listkach odciskane są znaki jednostek, użytkujących hełmy.

 

       

 

   

 

Podpinka w formie dwóch skórzanych pasków, doszytych do zawieszek i łączonych za pomocą klamerki z bolcem. Sporadycznie podpinki sygnowane są znakami jednostek wojskowych. Spotkać można również...

 

   

 

... podpinki przynitowywane do zawieszki.

 

   

 

Na czole czerepu przymocowana jest, za pomocą zgrzewania, tabliczka w formie tarczy z wytłoczonymi trzema koronami, natomiast z obu stron, nad nitami trzymającymi zawieszki podpinki, spotkać można kalkomanie w formie niebieskiej tarczy z trzema żółtymi koronami.

 

   

 

Hełm pokrywano lakierem koloru zielonego, o różnych odcieniach.