SZWEDZKI wz.21/18

 

Hełm o średnio głębokim czerepie i lekko odchylonym na zewnątrz rondzie. Zwieńczony jest małym, wytłoczonym grzebykiem. Daszek i nakarczek lekko wyprofilowany. Obrzeża zabezpieczone metalową nakładką (niektóre egzemplarze, prawdopodobnie późnej produkcji, są jej pozbawione). Na nakładce od spodu wytłaczany jest numer (rozmiar hełmu 66,69 lub 72). Z przodu przytwierdzona jest metalowa tarcza z wytłoczonymi trzema koronami. Z boków nad nitami podpinki mogą być umieszczone kalkomanie (niebieska tarcza z trzema żółtymi koronami). Tarcze te umieszczane były w okresie powojennym.

 

         

 

Rozmiar wytłoczony na nakładce.

 

 

Wyposażenie wewnętrzne w zasadzie identyczne jak w hełmie wz.21-16. Składa się z trzech skórzanych płatów (każdy wycięty w dwa „listki” z otworami na sznurowadło), które przyszyte są grubą nicią do metalowej obręczy. Do nich doszyte są niebieskie materiałowe kieszonki, w które wkładane były poduszeczki ze ściśliwym materiałem i dzięki temu regulowano obwód. Całość związana była sznureczkiem przeciągniętym przez metalową obręcz oraz kieszonki. Obręcz, z charakterystycznym przetłoczeniem, mocowana jest do czerepu za pomocą trzech rozginanych nitów.

 

       

 

   

 

Podpinka w formie dwóch skórzanych pasków, doszytych do zawieszek i łączonych za pomocą klamerki z bolcem.

 

       

 

Na czole czerepu przymocowana jest, za pomocą zgrzewania, tabliczka w formie tarczy z wytłoczonymi trzema koronami, natomiast z obu stron, nad nitami trzymającymi zawieszki podpinki, spotkać można, nakładane po IIWŚ, kalkomanie w formie niebieskiej tarczy z trzema żółtymi koronami.

 

   

 

Hełm pokrywano lakierem koloru zielonego, o różnych odcieniach.