WŁOSKI wz.15

 

 Hełm włoski wz.15 w swojej budowie jest identyczny jak hełm francuski wz.15 (były one zresztą prawdopodobnie produkowane we Francji). Jedyna wyraźna, widoczna na pierwszy rzut oka różnica, to brak otworów w czerepie, służących do zamocowania oznaki służby, choć pierwsze dostarczane Włochom egzemplarze od października 1915r. miały oryginalne francuskie oznaki z literami "RF".

 

       

 

Wyposażenie wewnętrzne identyczne jak w hełmie francuskim wz.15. W powyższym egzemplarzu jednak, „wąsy” mocujące wkładkę są do czerepu przylutowane, a nie zgrzane (jak we francuskim odpowiedniku). Może ktoś posiada informację, czy był to standard w tych hełmach, czy też hełm jest po remoncie?

 

Hełmy włoskie wz.15 początkowo pokrywano niebieską farbą - przepisową barwą francuską (blue horizont). Z czasem zaczęto stosować lakier szarozielony.  

Z zamówionych we Francji 1,8mln hełmów, włoskie wojska otrzymały 1,6mln, przy czym sam system dystrybucji przebiegał bardzo sprawnie: jako pierwsza otrzymała je 3.Armia, osiągając w styczniu 1916r. stan 104550 sztuk.

 

 

Na czole czerepu czasami nanoszono numery pułków oraz oznaki służb (najczęściej pod wizerunkiem korony).

 

 

Sposób mocowania wąsów oraz pieczęć wewnątrz czerepu.

 

    

 

Hełm z oznaką piechoty.

 

    

fot. Militariat

 

Włoscy Karabinierzy Królewscy otrzymali stalowe hełmy w styczniu 1917r. Ozdabiali je (jeden koniec wsuwając pod grzebień, a drugi mocując do daszka) plakietkami oraz oznakami zapożyczonymi z noszonych przez nich kapeluszy (czy była to tylko ozdoba, czy także oznaka pełnionej funkcji, posiadanego stopnia? czy plakietki zakładali sami żołnierze, wojskowe warsztaty remontowe czy też przychodziły już w takim stanie do jednostek? gdyby ktoś znał odpowiedzi na te pytania - proszę o info) . Poniżej prezentowany jest taki zestaw (nie umocowany do hełmu).

 

 

Przykłady oznak umieszczanych na hełmach włoskich wz.15 oraz wz.16: karabinierzy; oznaka francuskich grenadierów (pierwsze hełmy włoskie); oznaka piechoty "zapożyczona" z czapek; oznaka piechoty wz.28 - wariant większy, tłoczony z białego metalu; oznaka piechoty wz.28, 36.Pułk Piechoty - wariant mniejszy, wykonana z mosiądzu.